Izborna nastava - Sta studirati??

Discussion in 'Generalna diskusija' started by AhmeT, Apr 12, 2007.

  1. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

  2. AhmeT

    AhmeT Overclocker

  3. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Moj je 272., nije lose u odnosu na 2906. :mrgreen:
     
  4. ming

    ming Veteran foruma

    Zamisli tek turski :lol:


    Da se vratimo na temu, najbolje je studirati nesta u parlamentu.
     
  5. kAcA

    kAcA Aktivista

    Ja sam ti se odlucio za ETF i mogu reci da se nisam pokajao :)
    Da je tesko - tesko je! ali sve se da stici i nauciti
    Ima par isfrustriranih profesora koji vole izlijeciti svoju nervozu ali vise je onih (pre)dobrih koji su voljni da pomognu.

    Sto se tice, Tuzla-Sarajevo ili Sarajevo-Tuzla znam (prema pricama profesora koji tamo predaju) da su oni dosta slabije opremljeni i da mi imamo puno bolje uslove. Kako studenti pricaju, u Tuzli je puuno lakse.

    Ako vec ides na neki privatni fakultet ima i Internacionalni Univerzitet u Sarajevu (na Cengic Vili).
    Jedan prijatelj je to upisao i zadovoljan je, ima dosta prakse. Takodje oni i sami daju stipendije (100% placena, 80%, 60%...) a sve zavisi kako uradis prijemni

    Sretno! :)
     
  6. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    A ha...

    Sto se tice privatnih, u igri je samo ovaj radi skolarine, ostale te privatne necu uzimat u razmatranje. Upitno je dal bi tamo bio prvi na prijemnom i sl :D

    Koja godina si ti? I kako si na prijemnom prosho? Jer jedan lik mi rece, kako je imo 39 od 40 poena (prije par godina) i bio 60. na listi... Pa me to malo obeshrabrilo
     
  7. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Završavam (završio) srednju takođe. U pitanju je srednja ekonomska škola (bježao od biologije, historije, geografije, hemije itd.), tako da mi je to totalno suzilo izbor fakulteta. Uglavnom, ekonomija je nauka koja kombinira teoriju i praksu te društvene i tehničke nauke, idealan izbor za onoga koji nije 100% siguran šta će upisati. Za ove četiri godine zamrzio sam totalno knjigovodstvo (nije što ne znam, nego što je dosadno i monotono), tako da znam da taj smjer sigurno neću upisati. Možda sam se i zezno što sam upisao ekonomsku, jer je matematika tu veoma zapostavljena, a meni je dobro išla (osvojio sam i takmičenje u prvom pored gimnazijalaca, nije da se hvalim :D )
    Što se tiče pitanja tvog, definitivno furaj matematiku i fiziku, nećeš se pokajati, možeš upisati koji god hoćeš fax.
     
  8. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Znaci ti neces ekonomiju radi tog knjigovodstva? Sta ces onda? :D


    A ni ekonomiju ja nisam odbacio jos, haman da za nju najvise posla ima. Pa cemo vidit...
     
  9. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Ne, upisat ću ekonomiju, ali neću smjer knjigovodstvo/računovodstvo. Koji smjer, to još nisam odlučio. Malo sam razmišljao da upišem PMF ali sam se brzo ohladio od toga.

    Činjenica je da onaj ko voli knjigovodstvo i koji je dobar u tome bez problema može naći posao, jer je zaista to najlogičnija, da ne nazovem nauka - branša u ekonomiji. Meni je dosadno prvenstveno zbog prateće dokumentacije, faktura, narudžbi, naloga, obračunskih listova itd. da ne spominjem više. Poenta je što je radno mjesto knjigovođe totalno monotono i repetativno.

    Jeste da u Ekonomiji ima dosta "prdimahovine" ali ima mnogo,mnogo više korisnih stvari. Kako kažem, idealan izbor za onoga ko nije siguran šta će 100% upisati, jer ako upišeš ekonomiju nećeš doći na pomisao da si promašio fakultet.
     
  10. kAcA

    kAcA Aktivista

    Prva godina :mrgreen:
    Istina je to za prijemni i bodove. Na vrhu su uvijek oni sa prekomjernim bodovima (razlicita takmicenja, ucenici generacije itd.) jer ti sve donosi bodove.
    Moj prijedlog ako ces upisati ETF Sarajevo:

    Da bi sto bezbolnije prosao na prijemnom i bio siguran da ces se primiti kao redovan student, izaberi odsjek za Automatiku i Elektroniku ili Elektroenergetiku
    Te odsjeke izabere najmanje ljudi, a posto se kvalifikacije i rangiranje vrsi po odsjecima tu ima najmanje problema i konkurencije
    Ja sam se zajebao, tj. odmah izabrao TK i naravno zavrsio kao 'samofinansirajuci' iako sam imao dobar prosjek iz srednje i iznad 30 bodova na prijemnom.

    Naravno, odsjek odmah nakon upisa mozes promijeniti nekom molbom (ove godine ih se skupilo oko 20tak pa odjednom poslali) i zatrazit prebacivanje na drugi odsjek zbog tog i tog razloga

    Eto to bi bilo to (fyi ove informacije se placaju :p :D)
     
  11. Moncho

    Moncho Komšija

    Ja ti samo mogu reci upisi ono gdje ima love. A to su ETF ili pak telekomunikacije i slicni faksovi. Ja sam se debelo pokajao sto sam upisao PMF, iako mogu naci razlog da sebi opravdam ovu fulu u izboru faksa. Naime, za vrijeme ispita nisam bio u Sarajevu, bio sam van BiH, em pored toga, neiskustvo, prilicno indoletno ponasanje me dovelo do ovoga gdje sam sada. Ne zalim se, ipak je fizika ono sto volim, ali nisam svakako ni u najgorim snovima zamisljao da ce ovako to biti, bubaj ovo bubaj ono, zavrsis ispit, nakon 4 danan nemas blage sta si polagao, jer faks je tako koncipiran. Po meni PMF cisti promasaj, mjesto gdje ce uber matematicari i fizicari ispaliti se negdje u inozemstvo, zauvijek izgubljeni za nasu BiH, dok ce ostali ili biti uguseni ili napustiti faks. Zalosno je to sta se radi na faksu s obzirom na naziv fakulteta. Naravno to se moze pripisati nedostatku kvalitetnog kadra na tom faksu. Po mome misljenu svega dva profesora su vrijedana pomena, Dejan Milosevic i Kenan Suruliz, dvije figure koje tu i tamo drze taj faks na nogama, kada odu sve ce pasti. I dalje mi nije jasno sta covjke kalibra Dejana Milosovica radi na PMF kada moze raditi na bilo kojem univerzitetu u svijetu. Jedan od najpoznatiji ljudi sto se tice Kvantne mehanike, ali ispodprosijecno cijenjen, valjda zato sto okolina i nema blage veze o Kvantnoj mehanici. Naravno ovo govorim o Fizici odjesku na PMF u :D

    Dakle, bjezi od PMF-a :), ako ti je to ikada bio izbor


    Sto se tice relacije Sarajevo- Tuzla, ipak Sarajevo je Sarajevo. I ja sam iz TK doso u Sarajevo studirati i zaglavio na PMFu.
     
  12. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Sto se tice PMF-a... Jedno vrijeme sam o tome razmisljo, i to bas o fizici jer volim i to al eto nekako sam odusto kontajuci da cu tesko nac posao sa tim. U prosvjetu mi se i ne ide bas, a ne vidim bas neke institute il sta sl koji bi zaposljavali fizicare u Gradaccu. (zasad su mi planovi da se vratim u rodni kraj, ne planiram ostajat ni u Tz, ni u Sa, jedino eto ako subdina sta donese drugacije).

    A eto i ti to Sarajevo je Sarajevo.. :D Ipak nekako mislim da se ne moze generalizovat to tako. Mozda je vecina stvari bolja u Sarajevu, al valjda ima barem jedan fakultet koji je bolje u Tuzli zavrshit.

    @kaca

    Hvala puno na tim placenim informacijama :D Ako se upisem na ETF tako, oduzicu ti se :D

    Sto se tice bodova th prekomjernih, mozda bi i ja sta mogo nakupit :D



    I vidim niko bas ne komentarise ovaj Americki Univerzitet (osim hurme i sulua).. Ja sam se malko raspitivo, naso grupu na facebooku vezanu za njega, pa vidio dole ima 100njak fanova, pa onda nasumicno izabrao 10ak osoba i kontaktiro ih. Javilo ih se pofajn, i vecinom imaju rijeci hvale. Kazu da su profesori super, i da su predavanja predobra.

    Jedino evo jednog momka brine isto sto i mene, "kredibilitet" fakulteta. To garantovanje da ce diploma "vazit", i da ce se moc zaposlit sa njom. Pa nije siguran dal ce nastavit tamo jer ipak mu je prerizicno kockat se sa tolikim parama.
     
  13. kAcA

    kAcA Aktivista

    Ma proci ces ti prijemni sigurno (neces valjda toliko kiksat :p) pitanje je samo hoces li biti samofinansirajuci ili redovni.
    Ja sam imao prosjek oko 4.7 iz srednje, odlicne ocjene iz mat, fiz i bos (dobijas nesto bodova na osnovu tih ocjena) a na prijemnom sam imao 32 boda (od 40) i bio sam 'ispod' liste redovnih...Reci cu ti samo da bih sa tim istim bodovima na AiE ili EE bio negdje medju prvima
    Da sam znao da ce tako biti, nikad ne bih zaokruzio telekomunikacije vec jedan od ta 2 gore navedena, a onda zatrazio prebacivanje...
    Sretno u svakom slucaju

    Sto se tice privatnih fakulteta. Moje misljenje je da su precijenjeni, iako ti neki omogucuju siguran posao (Ganic poteze sve svoje veze da bi zaposlio svoje studente :D)
     
  14. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa sasvim je normalno da je svaki privatni fakultet precijenjen. I ako ces otici doktoru privatno - precijenjeno je. Ali za taj novac dobijes nesto osigurano i zagarantovano, 'bolju uslugu' (vise vremena posveceno tebi), manje guzve, i sl. Naravno, ko ima da plati. Privatni doktor moze a i ne mora biti ni blizi onome u drzavnom sektoru ili slicno, to je vec do individue. Tako ti se na privatnom fakultetu nece desiti da te jedan profesor drzi na jednom ispitu 3 godine jer se njemu ne svidjas, neces morati znati puno vise nego neko koga vise voli da bi prosao, takodje vise vremena posvecenog tebi i sl. Ali se u principu svodi na tebe, i na jednom i drugom mjestu mozes uspjeti ako si ambiciozan dovoljno. Ako planiras upisati etf i informatiku recimo, tu ces ionako 80% sam nauciti u odnosu koliko te sta zanima jer je informatika takva grana. Neke stvari se ne mijenjaju, ali njih dosta - vrlo cesto. Pokusaj sto preciznije odabrati ono sto te najvise zanima. Znam da zvuci isprano, ali bit je u tome da trebas dobro sjesti i vidjeti sa sobom da ti se ne bi desilo da zaglavis na fizici i nakon par mjeseci skontas da te bas i ne zanima to. Kako god, ja bih poslusao savjet od usera kAcA, etf u sarajevu, neki slabo 'posjeceni' smjer i onda se prebacis. Mislim, ne znam kakva ti je financijska situacija, ako ne radis i tvoje ce roditelje dosta kostati sarajevo, razmisli i o tuzli :D Ma mozes ti sad kontati sta hoces, na kraju ces zavrsiti gdje ti je sudjeno :smt003 (ako vjerujes u sudbinu).
    Sto se tice priznatosti americkog fakulteta, priznace ga oni (ko god) itekako ako znas da radis posao kako treba ;)
     
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    eto ja sam krenuo studirati elt u sarajevu. srednju skolu sam zavrsio sa svim peticama, u svim razredima. isao sam na kojekakva takmicenja iz mat, opstinska, kantonalna, federalna.... na listi prije prijemnog sam bio 40. a nakon prijemnog 50. tad je etf primao 120 na budzet, a sve preko samofinansirajuci (mi smo to zvali paralelni studj cini mi se). od svih predmeta polzio sam samo programiranje sa 9 i uvod u matematiku sa 6, iako sam ucio ko lud, i elektrotehniku, i matematiku I i elektroniku.... jednostavno, nemas kvalitetnog kadra koji ti zna objasniti. vjezbe iz elt mi drzala baba od skoro 70 god (a drugoj grupi vjezbe drzala jasna pasic cini mi se, i njenoj grupi uvijek na ispitu 2 zadatka koje je preradila sa studentima, a nama nikad nista ni slicno :evil: :evil: ), koja sve cita s papira, ne smijes je nista pitati. elektronika isto tako, osman music nema veze s vezom, a na ispitima najgori od svih... vjezbe iz mat 1 drzala lejla begic, mi joj pokazivali zadatke, sveska iz koje prepisuje puna gresaka.....cisto izivljavanje na studentima. tad sam skontao da sam pogrijesio sto nisam otisao u tz, gdje su prve dvije godine lakse (bar te ne handre profesori i asistenti), a kasnije se prebacis na etf u sa, ako se hoces pohvaliti diplomom sarajevskog elektrotehnickog fakulteta. ne znam sad kakvo je stanje sto se tice kadra, kako su krenuli raditi po bolonji. mozda su se rijesili starih profesora i asistenata, koji na predavanja i vjezbe dolaze sa pozutjelim sveskama u koje su oni pisali kad su studirali, i citaju iz njih. ono sto je najgore, danas se gleda samo diploma, a ne i znanje "inzinjera". po meni je cista greska, sto se u isti kos bacaju oni koji su imali sestice, i svo vrijeme samo prepisivali, i oni koji su kontali ono sto uce (ne strebali napamet) i imali dobre ocjene. takodjer, kad bi neki poslodavac birao izmedju nekog muskarca koji je bio extra na faxu i imao extra ocjene, i neke cure sa dobrim sisama, a imala sve sestice, cura ce dobiti posao, jer su poslodavci krkani, seljacine, koji obicno imaju najvise srednju skolu. takvo je stanje u bih. kopanje kanala se vise cijeni od web dizajna, jer seljo vidi kako si se ti oznojio dok si iskopo raku, a ne vidi taj znoj dok napravis web sajt. to je samo jedan primjer. da rezimiram, moj prijedlog je etf u tuzli, ili FIT u mostaru (jeste skup i nije bas blizu, ali imas kamaru prakticnog iskustva kad ga zavrsis)
     
  16. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Evo vidih tamo jednu temu o fakultetu, pa reko mozda koga zanima kako se moja situacija razvila.

    Gimnazija se zavrshi, eksterna matura isto (koja je inace bezveze, i nije ama bas nikakvo mjerilo znanja jer 95% djece prepisuju nenormalno, svaka cast Zlati Zigic i njenoj nasljednici Mirzeti Hadzic-Suljkic na ovom) pa je doslo vrijeme da se odlucim konacno sta dalje.

    Kao sto spomenuh na prethodnoj stranici, u igri je bio taj Americki Univerzitet u Tuzli, preko skolarine, i ETF, ha Sa ha Tz, vidio bi kasnije. I eto odlucio sam probat ovo, ovaj AU, te se prijavio u skoli, gore bio prijemni, i eto dobih ja tu skolarinu, znaci citavo cetverogodisnje skolovanje na Americkom Univerzitetu dzaba.

    Pa je juce bilo i potpisivanje ugovora, i eto potpisah, tako da je sad konacno, od tamo oktobra valjda, bicu student Fakulteta digitalne ekonomije i informacionih tehnologija. (malo vishe o smjeru i predmetima po semestrima ovdje)

    Uglavnom, mislim da je ovo fina prilika, sa obzirom da necu morat placat tih (za mene i moje ogromnih) 5.500€ za godinu. Fino je i sto se nakon 4 god dobije status dipl.ing, a ne ovamo bachelor il sta vec.

    Komentari dobrodosli :D
     
  17. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Cestitam, ustedio se velike pare :D
     
  18. Vedo

    Vedo Moderator


    Masala, cestitam! A kad ces morati vratiti tih 4x5.500 eurica ? :D
     
  19. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Pa koliko sam ja skontao bio je najbolji ili medju najboljim na prijemnom pa nece placati nikako :D
     
  20. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Ma to je njihov neki projekat, "miliona dolara za americki san". Poslali su te neke dopise u 30ak skola sirom BiH, i da te skole predloze svoja najbolja 3 ucenika koji su zainteresovani i zadovoljavaju uslove, pa sam ja se prijavio i kao jedan od cetvero (jedno viska islo) sam bio najbolji na prijemnom i eto :D

    Nema vracanja :D