Kupovina Laptop/Notebook 1-10000KM - Svi upiti ovdje

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by apdejt, Feb 20, 2009.

  1. senad_986

    senad_986 Komšija

    E, sad sam u dilemi. Nadjoh jos jedan laptop - HP 15-g012sm (AMD Quad-core A8-6410 2,0GHz/RAM8GB/HDD750GB/HD8570M-2GB/15,6"/1 god. garancije) - 809 KM.

    Ima malo bolje specifikacije od ovog Lenovo gore spomenutog, ali Lenovo daje trogodisnju garanciju. Koliko ova graficka moze bolje performanse davati u igrama od one u i3-u. 4 gige RAM-a je oko 70 KM, a 250 GB na disku mi ne znaci mnogo. Sta vi velite?
     
  2. Reznor

    Reznor Overclocker

    Gledam malo nove laptope i vidim da se vise ne moze skoro naci nijedan bez BGA socketa. Zbog toga sam se odlucio umjesto netbooka da uzmem neki normalni i najjeftiniji laptop s Celeronom, jer Linux kernel ima out-of-box podrsku za Intel HD grafiku. Takodjer sam odlucio da ne dajem velike pare, jer BGA jednom kad strada to je gotovo nemoguce servisirati, a i sami su novi laptopi strukturom izgleda takvi da ne dozvoljavaju prckanje po unutrasnjosti, osim eventualno RAM-a i HDD.

    Igre ako cu i igrati na njemu to ce biti klasici, a i to ce biti rijetkost, gledacu pokoju seriju u HD rezoluciji i sto se tice rada s njim to ce biti neki projektni zadaci, nista previse zahtjevno. Da li neko ima Celeron N2815 ili neki drugi iz N serije, od ovih laptopa sto su u rangu oko 500-600 KM.
    Ovaj A8-4500M se previse grije cak i kad nista previse zahtjevno ne radim (web stranice i youtube), pa bih uzeo neki low profile CPU ako moze zadovoljiti normalne i malo zahtjevnije zadace. Naravno, laptop se uzima nov iz radnje. Svaki savjet dobrodosao.
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Nedavno sam cackao asus 551x, ima cak i integrisanu bateriju
    Solidan, dodje sa win8, 4gb rama i 500gb diskom ispod 500 km.

    Cura koja ga koristi se ne zali a ima 24mj garanciju.
    Da se ubaci 120gb ssd mislim da bi bio idealan za povremene upotrebe
     
  4. Reznor

    Reznor Overclocker

    Hvala na odgovoru, evo ovom ASUS-u sam zeznuo touchpad a garancije ovdje nemam. Polomio sam mu i par kvacica plasticnih dok sam ga otvarao da ocistim hladnjak, dakle, krivo mi je zbog toga i da mi se ubuduce ne bi desilo da moram nesto popravljati radije cu uzeti nesto ovdje da imam neku sigurnost, Genelec mi je blizu i stabilna je firma, a nije ni tih 500 KM puno.
    U ovom sad imam neki disk od 500 GB i 4 GB RAM-a, medjutim nemam takav procesor da to testiram, kod sestre je starija generacija Ivy Bridge-a, Pentium 2020m i 2 GB RAM-a. Posto je kod nje Pentium, ovaj Celeron mi se cini jos slabiji, pa zato bih volio da cujem neka misljenja od nekog ko ima slican da znam da li moze podnijeti svakodnevne zadace jednog prosjecnog i malo zahtjevnijeg korisnika (office i net uglavnom).
    EDIT: Nvm, touchpad sad radi.
     
  5. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pozdrav radni narode :) ako vas mogu zamoliti za preporuku latopa u cjenovnom rangu do 650KM. Laptop bi se koristio za potrebe fakulteta (poneka prezencacija, internet i sl.)
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa zar niko? Dobih ovu ponudu:

    Code:
    Acer Asprire E5-511 15.6" LED
    CPU: Intel® Pentium® Quad-Core N3530 (4 x 2.16-2.58GHz Turbo, 4 jezgre, 22nm
    DISPLAY: 15.6" CineCrystal™ LED LCD HighBrightness
    VGA: Intel® HD Graphics
    RAM: 4GB DDR3L 1600MHz
    HDD: 500GB 5400RPM
    ODD: DVD-RW Superslim
    WLAN: 802.11b/g/n, Gigabit LAN, BlueTooth 4.0
    OSTALO: Multi Card Reader, 6cell, HDMI; USB3.0
    Acer Crystal Eye HD webcam
    TASTATURA: BIH sa numerickom tastaturom
    OS: Linux LinPus Lite for MeeGO
    Tezina/Boja: Ultra Slim, Titanium Silver
    Baterija: up to 7 hours (MobileMark® 2012)
    GARANCIJA: 1 godina
    
    cifra 665KM. Da li je to po vama OK?
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Radije Asus-a sa istim specifikacijama nego Acer koji je još uvijek dno dna kada je kvaliteta izrade u pitanju.
     
  8. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Ja bih na tvom mjestu dodao još 50 KM i uzeo kakvog Della radi garancije od 3 godine.
     
  9. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Slažem se. HP i Acer daju samo godinu ja bi uzeo Della samo da je 4gb rama a garancija 3g. Nedavno je drug uzeo takav za 5 stoja takav samo celeron cpu ali za offica dovoljan.
     
  10. ColdFire

    ColdFire Overclocker

  11. sumeir

    sumeir Komšija

    Pozdrav

    Trebala bi mi preporuka za laptop 11"-13" Primarno bi se koristio za internet,facebook Skype,pisanje tekstova,gledanje filmova.

    Kupuje se vani pa eto molim za preporuku.

    Budžet 300 € +- 50 € ako ima neka opcija koja ne izlazi previše iz budžeta može i za nju preporuka.

    Hvala.
     
  12. selvin

    selvin Moderator

    Je li novo ili polovno? Jer se 11.6 i 12.1 uklapaju u budzet, ima i lufta, a za 13.3 tesko da moze novo u taj budzet jer su to inace ultrabook, business modeli sa tom dijagonalom, a ova dva ispod su netbook pa su poprilicno jeftini ali mislim da su premali za to sto ce sluzit.
     
  13. GV

    GV Komšija

    Zna se ko je najbolji [​IMG]
     
  14. sumeir

    sumeir Komšija

  15. selvin

    selvin Moderator

    Kazem ti ja, tesko naci dobar ultrabook za te pare. Mada generalo za to sto mu treba nisu ni ti procesori losi.
     
  16. sumeir

    sumeir Komšija

    Dobro koja bi bila najbolja opcija od navedena 3 po tovm mišljenju, a šta bi drugo preporučio tj "idealno" do 13"

    Hvala.
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    Ovaj Flex 10 je 10", tako da mislim da je to premalo. Ako ce Lenovo, bolje ici na ovaj Flex 14D, ako je vec u budzetu. Nije mu cpu nista posebno, ali zadovoljit ce to sto njemu treba. Kod acera je bolji cpu (mislim da je ovaj celeron bolji od e1), ali eto kod Lenova dobijas ove "fleksibilnosti", kvalitetniju izradu, dedicated graficku itd. Oba imaju licencirani OS i ostala konfiguracija je potpuno ista, osim graficke, velicine ekrana i tezine.

    Nije ni ovo losa opcija ako mu nije "glomazan":
    http://www.pixmania.fr/pc-portable/asus ... 440-a.html
     
  18. sumeir

    sumeir Komšija

    Poenta je što trenutno korisiti MacBook 13" mislim da je model iz 2006 Pitanje je jeli zaista virjedi dati onaj novac za ono što nude u poređenju sa onim što sada koristi.

    ASUS X453MA WX024H ne čini se kao loša opcija ali opet ni ovaj nije loš za 60+ eura.

    Lenovo IdeaPad Flex 2 14D

    http://geizhals.at/lenovo-ideapad-flex- ... at&hloc=de
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    Ako ima ovaj http://support.apple.com/kb/SP23, Core 2 Duo i ako je 2GB RAM-a, onda nema potrebe da mijenja ista :D

    Ja mislio samo one dvije web stranice odgovaraju, a sa te stranice evo ima i ovo:
    http://geizhals.at/lenovo-ideapad-flex- ... at&hloc=de
    Isti taj sto si ti stavio, samo ima ssd i drugi cpu, mada mi cudna cijena? Da nije polovan jer ne kontam njemacki bas najbolje :D

    Ima i ovo:
    http://geizhals.at/lenovo-m30-70-mcf3jg ... at&hloc=de
    i ovo:
    http://geizhals.at/lenovo-ideapad-u330p ... at&hloc=de

    Evo ti pretraga, kako sam ja trazio, valjda je sve u URL-u, da nije u sesiji:
    http://geizhals.at/?cat=nb&asuch=&bpmax ... ~3310_2013
     
  20. sumeir

    sumeir Komšija

    To je taj MacBook dual core i 2GB Ram-a

    Link sa njemačkih stranica ono je sve novo nije polovno. Mi ko da živimo na Antartiku pa skupo dostaviti rob pa se ljudi moraju "ugraditi" :)

    Hvala na izdvojenom vremenu.Pošaljem mu pa neka bira dalje.

    Hvala još jednom.