Mršanje/debljanje/bildanje

Discussion in 'Generalna diskusija' started by NAILS, Dec 19, 2011.

  1. aeRo

    aeRo Komšija

    Trebas kume da se pomiris s cinjenicom da si ti obicni salasti geek koji se krije iza monitora i da primjenis svoje zanimljive tekstove prvenstveno na sebi, mozda se i uradi nesto od te vrece mesa. S obzirom na cinjenicu da te ostali ljudi koji su ukljuceni u temu vjerovatno ne poznaju a ja poznajem kakav si bio prije 3-4 godine u gimnaziji ja s pravom mogu reci da ti u ovoj temi nemas sta savjetovati da li se trenira sezonski ili tokom citave godine i jos mene prozivati kao heavy steroid usera. Eventualno mozes pokupiti koji koristan savjet od mene kako da skines jedno 50 kg pa da licis na insana ili masturbirati na ono sto sam ja postigao dok sam se bavio tegovima. Nemam nikakve namjere da se ovdje prepirem ali isto tako me jedan uhljup nema pravo prozivati. Zao mi je ovakvih osoba. Ako imas jos nesto da mi kazes pasa moj dobri naci cemo drugo mjesto za to. Naravno ako Sunce smije ugledati tvoje nevino tijelo. Da bi ostalo donekle kulturan dalje necu ici..
     
  2. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Pa ti si njega prozvao :lol: Sto bezze zatrova temu poslije strucnog rada hurmashice :)
     
  3. aeRo

    aeRo Komšija

    Ja sam napisao da ljudi treniraju kako hoce, onda je tek uslijedilo njegovo prozivanje.
     
  4. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Nebi se slozio sa gore navedenom konstatacijom da suplementacija nije neophodna, naprotiv.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  5. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Slobodno argumentuj misljenje sa naucnim cinjenicama. Anegdotalni dokaz na nivou "brat kaze da radi" i ostale metode na nivou uzorka (n=1) ne uvazavam.

    Omega-3 kao esencijalne masne kiseline i mikronutritijenti (vitamini i minerali) imaju svoje mjesto i zagovaram uzimanje istih u slucaju da ishranom nisu ukljuceni dovoljno.

    Kreatin takodjer djeluje. Vrijedi li novca? Mozda, na kupcu je da odluci. Da li se moze bez njeg? Apsolutno. Whey je praktican, neisplativ (kod nas naravno, da zivim negdje vani vjerovatno bih ga dosta trosio), i ponovno - nije ni u kom slucaju imperativ napretka. Mass gaineri su sranje, BCAA su bolesno neisplative, beta-alanin/L-citrulin/L-arginin i ostali NO-boosteri na bazi arginin-alfaketoglutarata nemaju nikakvog ucinka na sintezu misica osim sto daju vaskularnost i pojacavaju pump. Ne vrijedi novca ni u kom slucaju.

    Stimulansi (medju kojima su pre-workout mixevi, kofein, ostali alkaloidi i mnoge druge manje i vise legalne supstance) su provjereno djelotovorni i o farmakologiji bih mogao pisati satima, ali to je vec kad se ozbiljnije udje u pricu.

    Kasika > prasak. :wink:

    Gram proteina iz jajeta kosta 3,2pf, gram proteina iz wheya kosta 6,6pf. Pojednostavljeno, za isti novac mogu dobiti vise nego dvostruko vise bjelancevina (i dodatne bonuse kao sto su zeljezo i cink iz jajeta, te zasicene masne kiseline koje imaju djelovanje na povecanje testosterona, iako marginalno, ali eto cisto da spomenem) nego iz wheya.
     
  6. aeRo

    aeRo Komšija

    Sve je to divno krasno ali totalno neprakticno. Ja sam jedno vrijeme unosio 350gr P i to je pretesko unijeti iz hrane. S jajima nemoguce, maximalno sto sam jeo jaja je 18 dnevno i tad mi se doslovno vise povracalo od jaja. 350gr je 1,750gr mesa. Nije to puno mesa kolicinski kad imas 8 obroka ali oduzima mnogo vremena i totalno je neprakticno. Whey je tajo. I kofein. Kofein i sad koristim ali u druge svrhe. Maznem jedan ujutro kad spremam ispite i citav dan oci ko klikeri. :mrgreen:
    Bez ostalog se moze.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    neces ti dugo tako bolan :). Koji vam je s tim experimentima na svom tijelu?
     
  8. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    To je druga prica, bio si on u tom periodu, dusicna retencija i ugradnja nutritijenata su visestruko povecani, nema razloga da se neko ko se ne sprema za natjecanje uzima tu kolicinu proteina iz hrane, da ima ne znam ti kakvu genetiku. 200g P je plafon unosa proteina potreban za siguran napredak 98% populacije, a to nije tesko unijeti. 2l mlijeka, 5 jaja i pola kile mesa... tu smo :mrgreen: Jos pola kile povrca za salatu, malo maslinovog, citav hljeb/serpa makarona/krompira, pokoji slatkis ili voce, zobene za dorucak... Pred spavanje kasika ribljeg i ko hadzija 8)

    Moji postovi se uglavnom odnose na best-bang-for-buck pristup, tj. da se sto manje mucis mozganjem, racunanjem, trening odradis kad uhvatis slobodnog vremena, a u zivotu se bavis bitnijim stvarima i napredujes najvise sto mozes sa najmanje utrosenog. Uostalom, ako se takmicis, ganjas sve sto mozes izvuci, a i tu u nekoj budget varijanti bolje dati novac na nesto "drugo", a ne na NOxplode ili neku slicnu pizdariju. Neko ko zna sta radi ce za cijenu jedne solidne grafe uzeti depoa za 8 sedmica i winnie za finisher, imat ce bolju krvnu i imunolosku sliku nego onaj koji je defku radio na suho sa visokim deficitom - ali ti to ionako znas, Saletova filozofija to odlicno objasnjava :)

    Za strebanje i koncentraciju, kad bi bilo ciste 'zine... uuu... :mrgreen: Caffeine power napsi su takodjer dobra stvar, samo se naplati nakon sedmicu-dvije.

    [​IMG]

    Zdravije je biti u teretani 5 puta sedmicno i imati kreatinin (marker aktivnosti bubrega koji se povecava ako imas dosta bjelancevina u ishrani) u visokim vrijednostima, dobru krvnu sliku, odlicno zdravlje KVS i lokomotornog sistema (uz povremene jace upale ili moguce tendinitise) i izgledati kao apolon, biti jak ko konjina nego biti couch potato sa bolovima u ledjima zbog drzanja krivog ko toranj u Pizi sa losim zdravljem KVS-a, lipidnim profilom 60-godisnjaka zbog "normalne" hrane i nekom hajmo reci prosjecnom snagom.

    Rekreativni sport je zdrav, takmicarski nije i nece biti.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa zavrsis sa operacijom srca, ako si sretan sa uspjesnim ishodom, ko svarci :).
     
  10. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    E ovo me vec zanima :D
    U zadnje vrijeme sam po citav dan ko jebeni zombi bez obzira koliko spavao, uzmem nesto da citam/ucim i vec nakon pola sata glava hoce da eksplodira, i onda moram gurati na silu bez puno uspjeha ili jednostavno odustati.

    Sta preporucujete za ishranu/pice/dodatke ?
    Slaba ishrana mi je i kriva za ovo...
     
  11. aeRo

    aeRo Komšija

    Svarci je bio takmicar a hurmash1ca je naveo da takmicarski sport nije zdrav.. :smt003

    Sto se tice strebanja, meni kofein pomaze tako sto me odrzava budnim. Kad treba uciti pospan sam taman da sam 15h prije toga spavao a i nekako sam bolje skoncentrisan sto je vjerovatno placebo ali svejedno.
     
  12. Mujka

    Mujka Komšija

    razmisli da te mozda sta drugo ne ometa ? nesto sto ne vidis ?

    uglavnom ljudi su masine covjek je sposoban da digne 500kg samo ako to hoce ako mozak izda naredbu naravno uz neke posljedice po obicnog covjeka na misic i tako dalje
     
  13. Zlatan

    Zlatan Komšija

    kako bi bilo da ucis i citas nesto sto ti je interesantno? nesto sto volis i sto ti je uzbudljivo?
     
  14. Haker

    Haker Veteran foruma

    Da mi je jedan tvoj dan.

    Sent from my HTC Desire S using Tapatalk
     
  15. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Zlatan kralj :D
     
  16. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    Nije suština unositi onoliko proteina koliko organizam ne može iskoristiti, niti treba ostale stvari unositi koje organizam nikako ne može iskoristiti tokom jednog dana. Ne samo da nije praktično, nego je i štetno, primjera radi, jedenjem 18 jaja, jako si uticao na holesterol u krvi koje može izavati zakrčenje arterija srca.
    Ma onoliko ne jedu ni profesionalni bodybuilderi. :) Upravo pred takmičenje smanje unos kalorija, kako bi im se dodatno isticali mišići. A neko ko jede 8 puta svega na dan, šta misliš kakav mu kardio trening mora biti, da bi pred takmičenje bio u kalorijskom deficitu kako bi se vidjeli mišići?
    Malo stvari treba za kratko, a efikasno mozganje. Kasnije se samo uzimaju proizvodi koji zadovoljavaju unaprijed određene kriterije kalorija, proteina i karbonskih vlakana. Neko ko ovo stalno radi, uopće nema potrebe za iznenadnim gubljenjem kalorija jakim kardio treningom jer sve što je naglo, oštećuje organizam.
    Ako se ispravno hrani, ispravno dizanje utega uopće ne može naškoditi organizmu. Jedem kao što sam ranije opisao, i svake sedmice je moguće primjetiti priraštaj mišićne mase. A nijednu upalu nisam imao, niti bilo šta na -20 stepeni. Ne mora uopće značiti da je takmičarski sport nezdrav, jer je sreća što postoji naticanje u prirodnom bodybuildingu. Za koje je potrebna normalna ishrana, bez iznenadnog kalorijskog deficitia ili hemije.
    Način na koji on jede je još sa davnog početka bodybuildinga, koje je zapravo prilagođeno neprirodnom, nadljudskom radu organizma uzrokovano korištenjem steroida.
     
  17. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Kad smo kod mrtvog dizanja, primjer kako ne raditi. :smt005



    i još nešto

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  18. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

  19. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Koji crnjak, istrco sam danas 10km, ako ne i vise u cugu, i dodjem kuci, sav sretan, skontam da telefon nije nasho jebeni gps cijelim putem ...
    Koji sjeb...
     
  20. Vedo

    Vedo Moderator

    Ti trcis radi statistike da nam se foliras ili zbog sebe? :smt003 :smt003