(Ne)naplata zavrsenog posla

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Vedo, Jan 20, 2011.

  1. Vedo

    Vedo Moderator

    Vjeruj mi da mi je toliko duzan da bi se isplatilo i platit put i 7 dana do Sydneya :/ A i 'posjetio' bi ga kad bi bio siguran da ce mi platit kad ga sretnem..


    Pridonio sam izradi 3D-a za komplet gradic koji nastaje u Kataru, znam ime projekta pa sam googlom i dosao do njegove vrijednosti (QR 4.89 billion), izvodjaca, detalja i sl.


    Toga me i bilo strah...


    Posto me Enis razoruza, onda se ovo cini i kao jedina opcija..


    Thx lave, ma probat cu jos malo kao sto Zlaja rece pa ako i to ne pomogne - onda mi nema druge neg bar ga oblatit..


    Helem, znaci od advokata/tuzbe i sl. nema nista, jbga, to me zanimalo, a toga sam se i bojao.. Ono, na stranu sad i lova, al radio sam skoro 3 fakin mjeseca dan i noc, i svaki uboga vikend, lijegao svaku noc ujutru u 7-8 (da bi mogao sa njim komunicirat, razlika u vremenu), zaposljavao i druge ljude da mi pomognu da sve stignem (kojima sam placao iz svog djepa) i onda te ovako neko zajebe, ignorise i izbjegava..
     
  2. sumeir

    sumeir Komšija

  3. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Vedo nemoj se ljutit ali kako si mu davao svoje radove prije njegove uplate? Mislim meni domenu nece da produze 2h sata ranije iako im skeniram uplatnicu, sve dok im ne legnu pare nema nista od produzetka.
     
  4. Vedo

    Vedo Moderator

    @suppa_FMB - sto sam imao iskustva sa strancima (radim za strance vec neke 2 god) i uvijek sve bilo super- korektno sa svima, i ocito sto sam glup i sto vjerujem ljudima na rjec..

    @sumeir - da, Barwa City, to na sajtu im je prvobitni 3D radjen u SketchUpu i sl
     
  5. zoi

    zoi Veteran foruma

    Vedo sretno da bilo šta izganjaš,ako se bude dalo išta izganjat :/ makar si pokupio važno da ni stranci nisu kakvim ih ti smatraš ;)
     
  6. h2o

    h2o Aktivista

    Kako nema ugovora? Ako su se dopisivali i posao dogovorili to ce predstavljati ugovor. Jeste da je dosta "primitivan", ali je ipak ugovor.

    Sto se tice poreza, posto je izvozna usluga na to nema PDV-a, ali zato ima porez na dohodak 10%. Vise na: http://www.pufbih.ba/zakoni/ZAKON%20O%2 ... K%20HR.pdf
     
  7. Vedo

    Vedo Moderator

    Ovo je tvoje tumacenje, il je zakonski provjereno?
     
  8. Mujka

    Mujka Komšija

    Dobio mail u kojem je ugovoreno sta kako covjek platio .

    Dobio mail u kojem je ugovoreno sta kako covjek nije platio.

    Ako nista mozes otvorit oci ostalima iako moze i dalje ;)
     
  9. pac

    pac Komšija

    Vedo konsultuj se sa kakvim advokatom da znas kakve su ti opcije, nemoze ti škoditi. U ostalom ako bi ti pomoglo ili osiguralo za buduce poslove otvori svoju firmu "Vedo d.j.l." tj. ako jos postoji d.j.l. a h2o je napisao da nebi imao pdv placati sto znaci nebi imao neke velike sume poreza.
     
  10. apdejt

    apdejt Overclocker

    Haman i usvjetu preovladava Bosnjin mentalitet.
     
  11. klima

    klima Aktivista

    Da prostis, zaje8ao te on, sad ti gledaj kako ces zaj... njega i uputiti druge da ne nasjedaju. A da su stranic veci lopovi od nas i muljatori to se moze svakodnevno uvjeriti. Cuo sam iz licnih iskustava blizih prijatelja koji su direktnom poslovnom kontaktu sa poslodavcima mimo nasih granica razne slucajeve gdje te pokusavaju navuci na tanak led. Ako nemas s time iskustva mozda i nasjednes, ali eto sada si iskusio pa sigurno vise neces. Sto je najgore oni su bezobrazni i ponasaju se prema nama kao primitivcima koji jos jedu s poda i sanjaju stolice...
     
  12. sumeir

    sumeir Komšija

  13. h2o

    h2o Aktivista

    Nije moje tumacenje. Nisam strucnjak, ali ipak znam o cemu govorim. Ne mora obligacija nastati samo ako se ona i stavi na papir i potpise. Vi ste vrsili putem maila sve sto je potrebno da bi nastalo nesto sto bi se na sudu protumacilo kao ugovor, naravno ako si ih sacuvao i mozes spredociti kao dokaz.

    Npr. cak postoji u nekim pravima i u nekim vrstama poslova i to da ako ti neko posalje ponudu i ti ne posaljes odbijenicu nakon zakonskog roka smatra se da si ti to prihvatio i ugovorna obaveza nastaje, tj cutanje se smatra slaganjem.

    Evo ti i grubo tumacenje australskog zakona o ugovoru http://en.wikipedia.org/wiki/Australian_contract_law i detaljnije http://www.australiancontractlaw.com/law.html pa sam zakljuci da li ste u ugovornom odnosu ili ne.

    Tebi jedino sto preostaje, ako hoces da naplatis svoj rad, je da nadjes preko interneta domaceg odvjetnika/advokata i njega opunomocis za sudski postupak, samo sto bi te to sve skupo doslo. Ili da se obratis australskoj ambasadi i vidis sa njima postoji li kakva mogucnost da bi mozda ovaj slucaj mogao prijaviti kao prevaru.
     
  14. Vedo

    Vedo Moderator

    A koliko znam, u slucaju kad bi isao sa ovim na sud, i da dobijem, ovaj prevarant bi snosio sudske / advokatske troskove, ili?

    @sumeir - thx druze, eto mi jos jedna stvar sa kojom mu mogu priprijetiti!
     
  15. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Karma is a bitch! Vjeruj da će mu se to vratiti i to s kamatama. Iako ne vjerujem u sudbinu kad sam god nekoga zajebao nehotice ili namjerno, ili naplatio svoj rad više nego što sam trebao to me koštalo barem duplo više, ali baš svaki put. Vidi imaš li kakve rodbine dole ili nekog prijatelja poznanika u Australiji da malo sa njime face to face popriča, možda ga uvjeri :D
     
  16. sumeir

    sumeir Komšija

  17. GV

    GV Komšija

  18. Reznor

    Reznor Overclocker

    Uvijek to vrijedi kad su u pitanju velike pare, a s obzirom da si radio na daljinu, bez da si vidio covjeka uzivo i sklopio ugovor, povuci sve konce dok ne dodjes do njega. Ako bar ne mozes dobiti svoj posteno zaradjen novac, onda nadji drugi nacin da mu to naplatis, bilo da ces razglasiti da je to tvoj projekat, da je tip mutivoda i sl. ti izaberi. Nicije znanje nije besplatno.
     
  19. Vedo

    Vedo Moderator

    poslao mu jos 3 maila u zadnjih par dana - ne odgovara tip opet, zovem ga veceras na telefon, pa cu mu staviti ultimatum, il ce da plati odmah ili cu da ganjam nacin da na silu dodjem do para..
     
  20. irhadkul

    irhadkul Komšija

    ako dobijes novac,trebas sve castiti zbog moralne podrske.heeh salim se.Zanima me kako sklapas te ugovore,posto sam i ja nesto kontao korisno uraditi od svog zivota(web dizajn, 3d modeliranje znam osnove ali nisam kreativan)?