Nvidia Ampere - GeForce RTX 3x00

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Esh, Jan 3, 2020.

  1. Vedo

    Vedo Moderator

    Ova 3070 je fakat super deal, al kad sjedis na poslu za PCem 8-10 sati, ko bi ga sjedio jos da se gejma. Lijepa konzola i kauc :)
     
    Stevie_Ray and bhd like this.
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Imaš dobrih ITX kućišta i bežične periferije boli glava. ;)
     
  3. Filozof

    Filozof Aktivista

    499$ za 3070, a kazu 400$ za 3060, ako je samo 100$ razlika bolja opcija je 3070 a ako 3060 bude ispod 400$ uzimam je u EU cim izadje. Ako jos neko bude htio uzimati a nema preko koga da organizujemo nesto kad ja budem uzimao, sestra mi je u austriji. Mislio sam ovih dana uvalit 5-6 stoja za grafu ali boga mi sacekat cu jos malo pa bolje za 7 stoja uzeti 3060 :)
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ne može nikako biti $400 u EU. Računaj 400-420€.
     
  5. Filozof

    Filozof Aktivista

    i ne racunam 400$, ako bude 400$ sacekat cu jos malo i ici na 3070, ako bude ispod 400$ onda idem na 3060... bolje i 400E nego 1500KM :D
     
  6. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Pa jasno ti je valjda (i ostalim) da lokalna radnja najmanje upliva u cijenu ima? Nabavna kod distributera je slična prodajnoj ovim Mađarima kako ih zovete. Moja konstatacija i dalje stoji, od Mađara ima nula bodova. I da, jasno mi je da kupca to ne interesuje, logično.
     
  7. Filozof

    Filozof Aktivista

    To mene kao kupca apsolutno ne zanima, ne dam ovde ni prodavcima ni ovom "smecetu" od drzave ni marke, dosta je sto mi platu porezuju svaki mjesec, pa jos i za graficku da im dam duplo...

    Btw. cini mi se da bi 3060 bila sweet spot za 1080p 144hz
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ako osim GPU-a još 'osakate' memorijski bus na 192-bita, onda će 3060 vjerovatno imati 6GB što ne bi bilo sjajno na duže staze.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    BiceBolje je kolega koji ne lupa po ušima i koji je u tom poslu. Ako kaze da je nabavna visoka i ako se ima malo na njoj, treba mu ipak vjerovati. Problem su velike firme koje traze skoro 50% na hardware da bi izvukli debilne TV reklame. Na zalost, nama i dalje ostaju preprodavaci srpskog hardvera ili ovako kome se da online iz dojčlanda.

    Jedino vidim niko ne govori o starim napuhanim cijenama koje su se desile usljed rudarenja. Nadam se da je taj bullshit završen.
     
  10. Filozof

    Filozof Aktivista

    nema potrebe da nekome vjerujem ili ne vjerujem, kazem samo da ako imam mogucnost da kupim negdje duplo jeftinije da cu kupiti, ovo je svakako klosarska drzava pocevsi od najvece nebuloze tj. u ovoj situaciji hw-a do poreza, plata, cijena osnovnih namirnica, nafte i svega toga... Nije to sad tema, ali ne dam klosarima ni feninga vise nego sto moram.
     
  11. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    pih, dobro i imas volje ikako za igranja
     
  12. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    Šta reći, nego: AMD, na tebe je red! :)
     
  13. Filozof

    Filozof Aktivista

    Pa evo i jayztwocents kaze da se nebi trebali zalijetati s ovim kartama bar dok amd ne izbaci svoje, jer su najavili da ce big navi biti nesto poput ryzena a s obzirom na trenutne cijene i performanse ampere karti mozemo ocekivati ako nista slicne performanse sa boljom cijenom. Isto tako kaze da se nada 3060 karti koja ce parirati 2070super u cijeni od nekih 350$, sto bi za mene licno bilo perfektno bar za nas koji jos uvijek gejmamo na 1080p.... i sto kazu da ce se polovne 2080ti prodavati za po 300Eura, vala i to bi mi odgovaralo :D
     
  14. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Tesko da ce amd ima sta ponuditi da pariraju nvidiji u ovom segmentu 3060 pa na gore jos uzmi u obzir njihov tdp i ostalo. Sto kaze linus ovo je najveci skok jos od 6600gt 2004. u smislu da 3. po jacini kartica sije flagship iz prethodne generacije strasan skok.
     
  15. Filozof

    Filozof Aktivista

    Ipak vjerujem da ce moci parirati 3070 jer su i oni ciljalji da predju 2080ti iz prethodne generacije inace nebi imalo smisla, ali eto ako im je vjerovati da ce bignavi biti nesto poput ryzena i da ce svaka generacija imati veci skok u performansama onda to i nije lose onako na duze staze... sto se tice 3090 ona je svakako overkill i ne vjerujem da ce uopste pokusavati da pariraju tome, ipak prava lova je u ovim kartama "prihvatljive" cijene
     
  16. p4ja

    p4ja Komšija

    Ma i onaj cikica iz Digital Foundry kaze kako tesko, pa skoro nikako da im mogu parirati, ovo sto su sad napravili je revolutionary bla bla..
    ne znam od svih ovih jutubera on je jedini doslovno dobio 3080 gpu i banch bacio sat vremena poslije prezentacije..
    Ovo nije takmicenje sa amd nego kidney shot prema konzolama, amd je mala maca i nista se ne pita tu :D
    Citaj malo reddit.. konzolasi masovno idu na pc bildove poslije prezentacije..
     
  17. Filozof

    Filozof Aktivista

    ali i amd je bio svjestan toga sa konzolama i svakako toga da ce nvidia uzvratiti konzolama jako, tako da i od njih ocekujem nesto revolucionarno u suprotnom su ga popusili... Nekako nebi imalo smisla da su toliko ulozili u big navi da bi tek tako bili pobijedjeni konzolom... Kao sto rekoh gore ocekujem da ce parirati najmanje 3070-ki a naravno i konzolama... Valjda su svjesni toga da ako sad kiksaju sa big navi-em mogu da se poselame sa trzistem GPU-a, a vjerujem da nece kiksati toliko jer ih je ryzen izvukao zadnjih godina i boga mi dosta para im je donio pa vjerujem da su ulozili dosta vise nego sto je bio slucaj sa dosadasnjim kartama. Sve u svemu nadam se da ce AMD uspjeti nesto s big navi-em jer opet krajnji kupac beneficira na tome, nebi bilo dobro po nas u narednim godinama da nvidia uzme trziste, a s obzirom da smo svi bili skepticni u vrijeme pojavljivanja ryzena kao sto smo sad skepticni oko navi-a postoji u meni malo nade da ce uspjeti nesto veliko, ako nista u ovoj onda u slijedecim generacijama. Nahajpan sam pravo da vidim sta ce se desiti :D
     
  18. p4ja

    p4ja Komšija

    Ne mogu oni na dva fronta igrat i vodit rat buraz, nisu bas toliki giganti kao intel i ovaj sistavac u koznoj jaki.. ali budi sretan.. pogledaj covjece preformanse i cijenu kakvu su ponudili... mislim da ce ovo biti najprodavanija serija ikad..

    Edit. Konkurencija je vrh stvar za sve nas.. pogledaj intelovu zadnju prezentaciju.. vise puta su spomenuli amd nego same sebe..
     
  19. Filozof

    Filozof Aktivista

    Realno intel je njveci gigant od njih pa popusi od malog amd-a koji nije bio u stanju izbaciti cpu 10 godina.... tako da ta prica ne pije puno vode... sretan sam ja zbog ovog logicno, vrlo vjerovatno cu i uzeti 3060/3070 ali kazem da ocekujem nesto veliko i amd-a, najprodavanija ce biti sigurno... a nesto kolko sam upratio i intel izbacuje karte 21e pa se i tu moze ocekivati nesto
     
  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Nije dovoljno da AMD ima jeftiniju kartu koja je (donekle) konkurentna samo u rasterizaiciji. Treba tu 'ubaciti' i dobre drajvere, RT, AI upscaling, manju potrošnju i temperature, i još dosta privlačnih softverskih 'zezalica'.
     
    Esh likes this.