Nvidia Fermi [GT300]

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Esh, Oct 1, 2009.

  1. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Mogli bi kladionicu ovdje razbaciti oko pojavljivanja kartice u lokalnim prodavnicama. Ja eto nesto tipujem na maj mjesec. :smt005
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Hajde da se ne razbacujemo previse supljom pricom.
     
  3. Esh

    Esh HWB

    [​IMG]

    Fermi zivi!

    Prema nekim glasinama, spominju se prosjenu 35-36% bolje performanse u odnosu na HD 5870.
     
  4. Venom

    Venom Aktivista

    Jeli ovo vidimo 3 pci-e naponska?

    Edit: Do mene je, malo cudno izleda, pa pomislih da nije sta.
     
  5. Esh

    Esh HWB

    Ne, 8 + 6-pin.
     
  6. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Now we're talking. :D
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Bice dobro ako i cijenom ne bude 35-36% "bolja". :mrgreen:
     
  8. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ma i 30% je optimisticno :) Ali sve i da bude tako, nije neki pokam u odnosu na 4870 - gtx280 (razlika 20%) a ati se naprodavao cipova i cipova koji su jos uz to jeftiniji za izradu...
     
  9. Nani

    Nani Komšija

    30% za sta, 95% igara zdere 5870. Sve i kad izadje opet ima da ih rokne ATI sa redizajnom Evergreena.
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa nije bitno za sta, uvijek ce biti ljudi koji kupuju najbolje... Iako dovoljne kolicine fermija nece stici na trzisti vjerovatno ni u aprilu, tesko da ce tada pasti ikakav redizajn ali ce sve biti cjenovno poredano 'kako jeste'.
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Pa i GTX 285 "ždere" sve igre, ko da je to ikada bio razlog izbacivanja HD 5000 serije. Po tome je onda bolje bilo ici na Xfire ili Sli starije serije.
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    I ne samo to, nego ce GT300 kartice pored skupih chipova biti skuplje za izradu zbog kompleksnijeg dizajna. Sto se performansi tice, iz iskustva dobro znamo da in-house 30% u stvarnosti znaci 15%.

    GT300 ce biti toliko skup da nece biti osjetnih pojeftinjenja RV870 kartica, iako ima dosta prostora za to, one nisu narocito skupe za izradu. Opet ce ATI imati znatno veci profit po kartici/GPU-u i u ovoj generaciji, kao sto je bilo slucaj sa RV770 vs GT200. Efikasnija arhitektura, zakljucak je jasan. Ko bi u vrijeme G80 vladavine rekao da ce ovakvo nesto biti slucaj?
     
  13. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Baš super da sam vidio da postoji Fermi, jer sve ovo sa Fermi karticom mi je počelo da liči na dječije priče tipa:
    (PRIČAO MENI JEDAN MOJ DRUG, DA JE NJEGOVOM DRUGU ISPRIČAO ROĐAK DA JE VIDIO JEDNOM JEDAN FERMI)

    Kad govorimo o performansama, ne bi bilo iznenađenje da je Nvidina kartica za 30% brža, ali možda u pojedinim testovima.
     
  14. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Ninja, da mi tebi promjenimo nick u Captain Obivous? :D
     
  15. extibo

    extibo Komšija

    Mene vise zanimaju cijene i koliko ce se to odraziti na end-usera.
     
  16. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ja mislim da cijene nece biti previsoke, zato sto nvidija vec zna da je dosta raje kupilo atijeve kartice i nije im ostao jako velik dio trzista, i jos sada trebaju doci sa masnom cijenom, i prodat ce qr**nu.....
     
  17. Nani

    Nani Komšija



    Uzeo sr*at oko DX11 a o Fermiu nista, koji glup video.
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    ma ovo oni presvukli 5870 sa nVidia coolerom :p
     
  19. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Pod uslovom da performanse Fermi kartice budu 30-35% brže od HD 5870 kartice, cijena će joj onda biti najmanje 40% skuplja znajući Nvidinu politiku. Ali nije samo to GPU su ogromni pa je postotak ispravnih vafera puno manji, a sobzirom da ovim u TSMC-u momcima ide "jako dobro" sa 40 nm procesom ne bi me čudilo ništa.

    @hurmash1ca Htio sam da bacim jednu šalu na račun Nvidie, po tvom smajliću izgleda da sam uspio. :smt003

    A što se tiče promjene nicka ne znam vidi sa Enisom :D
     
  20. Moncho

    Moncho Komšija

    lol on nista ne kuzi... :lol: