SSD diskusija

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by GW, Mar 21, 2009.

  1. Esh

    Esh HWB

    Cijena izgleda primamljivo, jedini potencijalni problem je sto iza modela stoji Mushkin kojeg trenutno ne vidim kao dovoljnog ozbiljnog igraca na SSD trzistu po pitanju podrske, pracenja razvoja firmwarea i sl.
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    I meni je to. Istina je da OCZ ima poseban ugovor sa Sandforceom oko razvoja firmware-a, odnosno njihovu podrsku kod razvijanja custom firmwarea kako bi se iscijedile dodatne performanse, u principu rade na optimizaciji, nista drugo.
    Gledao sam cijene na Neweggu, Callisto 60GB je najjeftiniji 60GB SSD, tako da nije ni cudo da je 1600kn.

    Ne zuri mi se, ali ne vjerujem da ce u narednih par mjeseci biti nekih pomaka po pitanju SSD-ova, pa cak ni smanjenja cijena, gdje jos jedino ima prostora. A radije cu dat 1600kn za dobar SSD nego doplacivat isto za nekakvu HD5850 u odnosu na HD4870.
     
  3. GW

    GW Moderator

    To je odlična opcija. Takve performanse pa takvoj cijeni praktično i ne možeš nadmašiti. Barem ne u okolini.
    Jedino možda u Srbiji pogledati cijene.
     
  4. Esh

    Esh HWB

    Nevezano direktno za trenutnu situaciju i ponudu, u oktobru se ocekuje i odredjeni refresh ponude kod Intela.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Malo sam jos citao, Sandforce 1200 je u pocetku dolazio sa 28% rezervnog prostora zbog principa rada kontrolera, sto se pokazalo suvisnim, tako da je sad taj broj 13% za vecinu novijih drive-ova. Prije je bila situacija da se od 128GB NAND kapaciteta dobije efektivno ~93GB nakon formatiranja, dakle citavih 28% je "neiskoristeno", pa su drive-ovi bili prodavani kao 100GB modeli, dok se sa manjim spare prostorom to promijenilo na 120GB, odnosno 111.8GB nakon formatiranja.

    Ovo sam citao dok je bilo aktuelno, ali nisam previse obracao paznju dok nisam poceo razmisljat o kupovini. Jos da ne bude zabune, svi kontroleri imaju odredjeni rezervni prostor, kod Indilinx-a je to npr. 7%.
     
  6. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    imali neko kakvih iskustava sa OCZ Vertex 2 60 GB?
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Vertex 2 je odlican SSD, sa prakticki SF-1500 performansama. I/O random operacije su narocito dobre, u principu najveca razlika naspram SF-1200, pogotovo u odnosu na ostale kontrolere, koji su tu bijedni. Za obicnog korisnika svakako nebitno.
     
  8. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Skoro sam sebi uzeo hd 5770, pa kad ucitaje igrice poput crysisa vadi mi živce svo ono čekanje. Pa sam odlučio sebi da kupim SSD od nekih 64 GB, ne bili malo ubrzao stvar. Ako ima nešto još brže u cjenovnom rangu do 200 dolara, bio bih zahvalan na preporuci. Brzina čitanja mi je najbitnija, a kapacitet ne ispod 60 GB. Unaprijed hvala.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Imas Kingston SSDNow V 64GB drajvove sa Toshiba kontrolerom kao najjeftiniju opciju.
     
  10. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

  11. Esh

    Esh HWB

    Treba uzeti u obzir i Crucial RealSSD 64GB, trebao bi biti medju jeftinijim.
     
  12. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Ovo je jedna jako interesantna ponuda 300 MB/s brzina čitanja 150 dolara. :D
    Ima da boota windows za 15 sekundi. :smt007 :smt007 :smt007
     
  13. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

  14. Riddick

    Riddick Aktivista

    Prosle sedmice nabavio sam OCZ Vertex 2 60GB (FW 1.1) a izasao me je relativno jeftino 350KM (sa dostavom). Od kada sam ga dobio citavo vrijeme pokusavam da dobijem priblizne "brojke" koje imaju na testovima i nista od toga... Jedino sa ATTO nisam imao problema, vrijednosti su priblizne koje pokazuju na testovima. HD Tune, HD Tach, CrystalDiskMark... izbacuju mizerne brojke... Npr. HD Tach Average Read 135-170MB/s (moj HDD ima 120MB/s) a brzina zavisi od drajvera i MS drajveri daju bolje rezultate od Intelovih! :shock: Vrijednosti u testovima ne bi me toliko intresovale da sve ide brzo u obicnom koristenju. Definitivno nemam osjecaj velikog ubrzanja racunara, samo nesto malo brze od mog HDD-a :roll: Mozda je malo krace ucitavanje Windows 7, al zato treba nesto vise vremena da BIOS zavrsi svoje tako da ga dodje na isto.

    Kupovinom SSD-a umjesto efekta WOW dobio sam problem kako da ubrzam SSD. Instalirao sam zadnje Intelove drajvere, zadnji Intel Rapid Storage Technology v9.6.0.1014, vec imam zadnji BIOS, prebacio se na AHCI nacin rada, provjerio sam da li je dobar "Partition Offset"... , da li radi TRIM, promjenio sam sve potrebne vrijednosti u registiju... , gasio ne potrebne servise... , palio i gasio "Enable write caching on the device" i "Turn off Windows write-cache buffer flushing on the device", ... jos mi samo ostaje da se registrujem na OCZ forumu i da se zalim :lol: BTW u 4 dana sam 3 puta reinstalirao Windowse u cilju rjesavanja problema i nista.

    Zar SSD ne moze osigurati deklariranu brzinu bez svih ovih zajebancija?? :evil: :evil:

    P.S. Stari dobri HDD.
     
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    A da problem nije u tvojoj ploci i sata portovima a ne u disku?
     
  16. Riddick

    Riddick Aktivista

    @dino73n Prebacivao sam SSD na druge SATA portove i nije pomoglo, a ako imam problem sa plocom zar se to ne bi odrazilo na performanse HDD-a?
     
  17. Esh

    Esh HWB

    Pa pod Windows 7 generalno ne bi trebao raditi dodatne tweakove, posebno je offset nebitan. Zbog prirode zapisivanja na chipove, reinstalacija Windowsa generalno ne moze popraviti performanse osim u situaciji da je nekom korisnickom greskom napravljen znacajan problem. Jesi li nadogradio firmware na zadnju dostupnu verziju?
     
  18. Riddick

    Riddick Aktivista

    SSD je vec dosao sa zadnjim FW 1.1, a reinstalaciju Win7 morao sam da uradim jer poslije nekoliko instaliranja i deinstaliranja (stare i nove verzije) Intel Rapid Storage Technology nisam vise mogao da uklonim ili zamjenim navedeni program odnosno drajver.
     
  19. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Koja ti je ploča i šta sve imaš ubodeno u nju?
     
  20. Esh

    Esh HWB