SSD diskusija

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by GW, Mar 21, 2009.

  1. GW

    GW Moderator

    Dobra vijest. :)
     
  2. Esh

    Esh HWB

  3. GW

    GW Moderator

  4. Esh

    Esh HWB

    Nema nekih znacajnih promjena. Samsung se jos nije uozbiljio sa podrskom i cijenom, Indilinx je postao gotovo "stabilan", a Intel je bez potrebe napravio ovaj papanski potez sa odustajanjem od TRIM podrske na prvoj generaciji svojih SSD-ova.
     
  5. Faruk_Visca

    Faruk_Visca Novi član

    Kakvo je sada stanje sa cijenama kod nas, npr. za neki solidan SSD od 128 GB?
     
  6. GW

    GW Moderator

    Loše. :D
     
  7. Esh

    Esh HWB

    Ovaj model je bio dostupan u Genelecu, a siguran sam da ti mogu naruciti i 128GB verziju. Preporuka.
     
  8. Deep Space

    Deep Space Novi član

  9. GW

    GW Moderator

  10. GW

    GW Moderator

  11. GW

    GW Moderator

  12. Esh

    Esh HWB

    Uz dodatak da se jos nista konkretno ne zna o performansama, no za pretpostaviti je da su 'ok' posto postoje nagovjestaji da ce dosta firmi koje su gurale Indilinx odmah preci na SandForce.
     
  13. Esh

    Esh HWB

    Zahvaljujuci kolegi mobstercu s foruma, vec neka 3-4 mjeseca sam vlasnik Intel X25-M SSD-a, na zalost, onog iz prve generacije za koju je Intel odlucio uskratiti TRIM podrsku.
    Nekako u vrijeme kada sam dosao do tog SSD-a pojavila se i RTM verzija novih Windowsa pa sam priliku iskoristio za montiranje novog drivea, odnosno instaliranje Windowsa 7. S obzirom na opravdani strah velikog broja potencijalnih kupaca o degradaciji performansi kod SSD-ova nakon kontinuiranog koristenja u duzem vremenskom periodu, odlucio sam da s vama podijelim i dva screenshota koji pokazuje stanje spomenutog diska nakon skoro stotinu dana kontinuiranog koristenja (24/7 operacija):

    Prije instalacije operativnog sistema:

    [​IMG]

    Nakon 3 mjeseca koristenja SSD-a kao sistemskog drivea:

    [​IMG]
     
  14. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pazi sto se ustelio, ne da opterecuje cpu, nego mu i pomaze :smt005
     
  15. GW

    GW Moderator

    Ubrzavanje sistema sa SSD-om dobiva novo značenje. :D
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    E jest i degradirao, par MB-a :D A write?
     
  17. GW

    GW Moderator

  18. Esh

    Esh HWB

    Vrlo dobar kontroler, no nisam siguran da je predstavljanje jos skupljih SSD-ova za ove male kompanije (naspram Intela) pravi potez. Jasno je da OCZ ne moze parirati Intelovim ugovorima i saradnji sa enterprise korisnicima, dok s druge strane cini mi se da propustaju priliku sa Indilinx kontrolerima da zauzmu znacajniji dio trzista prije nego sto Intel tamo nekad polovinom godine ne ponudi 160GB MLC model za nekih 200 dolara.
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Bit ce to jos brze kad se SLC vecih kapaciteta upari sa Sandforceom. :D
     
  20. GW

    GW Moderator

    Mislim da to i jeste ciljno tržište za Sandforce kontroler. Skuplji diskovi za one koji ih mogu platiti. Uostalom, vrijeme će pokazati.