Zemljotres

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Alibegovic, Jul 28, 2012.

  1. Triforce

    Triforce Aktivista

    a ja cam isto cuo price da je treskavica bila vulkan :\ i dan danas se pitam kako je dobila ime. ili to ili je trusno podrucje
     
  2. veki81

    veki81 Aktivista

    hahaha pa nemoze dobiti ime po vulkanu ako je taj vulkan stariji od naseg jezika :smt005 .
     
  3. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Da vam pomognem malo. Vidite gdje ste, bar statistčki.
    [​IMG]
    U BiH glavni uzrok zemljotresa su rasjedi. Evo prikaz Tuzlanske regije.
    Predvidivost zemljotresa je nikakva ali zna se gdje su zarišta i potencijalni hipocentri.
    [​IMG]
     
  4. sumeir

    sumeir Komšija

    Haj mogu skonati lika da se cirkuza,ali državnu tv kuću da ovo prenese teško.(Ovdje ide smajli koji se smije od tuge)

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  5. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 !!
     
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Troll level Expert.
     
  7. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    u japanu je to "svakodnevnica" kad je potres izadju iz zgrada, kad zavrsi opet se vrate poslu :D
     
  8. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Samo da znate sve građevine građene od 1971, pa do danas imaju osnovnu strukturu od armiranog betona sposobnog da izdrži zemljotrese do 8,5 rihtera.
    Zemljotres u Banja Luci je bio razoran isto kao i onaj u Izmiru, jer zbog tadašnje strukture građevina koje su daleko od toga imale bilo kakve armature i betonitsko cementne mase, koje se koriste u modernoj niskogradnji i visokogradnji.
     
  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    Onda bolje da je bjezim iz moje zgrade, moja je oko izgrađena sezdesetih godina proslog vijeka.
     
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Od 1971 je zakonom bilo obavezno, kao što je i danas, da se grade zgrade po sistemu da izdrze zemljotrese do 8,5 rihtera.
    Što je otrpilike i mogućnost najjačeg zemljotresa na ovim prostorima..(po statistikama).
    Do tada se gradilo kako god je k'o htio, ali ne znaci da postoje građevine koje nisu sposobne izdržati naprezanja koje prouzroči zemljotresi.
    Japan ima poseban zakon kod gradnje, oni rade svoje građevine tako da mogu da izdrže i do 10,5 rihtera, isto je sa zapadnom obalom SAD.
     
  11. techton

    techton Aktivista

    Zgrade u mom kvartu su napravljene nakon zemljotresa u Skoplju tako da sto se tice stabilnosti i izdrzljivosti bi trebale biti medju jacima, svi stokovi u stanu su metalni, betona koliko hoces. Ja licno nisam ni osjetio zemljotres, tj nije me probudio, ali se sjecam prije mozda dvije godine kad je zaljuljalo iako sam na prizemlju bilo je stvarno neugodno - mislio sam skociti kroz prozor ako bude nastavilo. Nije bilo nikakvih posljedica, barem ne vidljivih - ni tada, a ni sad. Definitivno se stara gradnja puno bolje drzi od novih zgrada koje su napravljene samo da se prodje jeftinije, cast izuzecima. Mada sve u svemu mislim da 8,5 Richtera tesko moze da izdrzi mnogo zgrada, pa kakvi god zakoni bili.
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Usput neki ovdje ne razumiju MCS (Merkalijeva) i Rihterovu skalu.
    Rihter je pravo stanje i jačina zemljotresa. Dok se MCS pravi na osnovu oštećenja na građevinama i drugim objektima niskogradnje i visokogradnje.
    Rihter od 4.7° onaj kao u Zenici bi srušio pola Mozambika, ali kod nas bi palo malo fasade na par zgrada..Tako da podatak i odnos MCS i Rihtera-nije moguće uspostaviti.
    U Banja Luci 1969, bio je zemljotres 5,4 Rihtera i prouzročio je štetu od 8MCS-a što bi u današnjem slucaju gradnje bilo oko 2MCS-a.
    Jedan jako bitan je podatak i veoma bitna osnovica za uspostavljanje veze je dužina podrhtavanja. Zbog toga se moze desiti da zemljotresi magnitude 4° traju 40 sekundi i naprave vecu stetu nego 6° koji je trajao 2-3 sekunde.
    Slučaj razornog zemljotresu na Haitiju, koji se nalazi u sličnoj poziciji kao i Japan na maloj Karibskoj ploči koju vrte Sjeverno Američa i Juzno Američka ploča.
    Zemljotres nije bio toliko jak, ali je dugo trajao tako da je porusio svu infrasturkturu koja je bila daleko od one koja se recimo koristi u visokogradnji kod nas.
    I to su aktivna područja zbog kretanja cijele tektonske ploče, koja obuhvaća područije kao na primjer od Austrije do Crne Gore i sve se to zajedno treslo i rušilo.

    Razloga za brigu kod nas nebi trebalo da bude, zbog toga sto su svi potresi uzročno-posljedično nastaju zbog rasjeda. Ima ih par opasnih.
    Jedan od njih se pruža, Od Prijedora preko Banja Luke gdje se ukršta sa Vrbaskim (zato je to potencijalno opasno područije) nastavlja preko Doboja do Tuzle i Zvornika gdje se spaja upravno na Drinski rasjed (korito rijeke Drine)
    Drugi je Busovački, koji se proteže od Travnika do Sarajeva kroz Zeničko Sarajevski bazen.
    Treći ide Jajce, Bugojno, Prozor, Konjic, Jablanica, Čemerno (Gacko)
    Ima tu još potencijalno opasnih rasjednih zona.


    Postoje i mjesta koja su jako mirna i gdje u zadnjih 500 godina nije bilo zemljotresa, kao Sibir i Skandinavija, dio Afrike i drugi.
    Kod nas je tektonitka i dalje aktivna tako da smo trusno područije. Recimo podatak da se Majevica svake godine izdigne po jedan cm.
    Ima mnogo rasjeda i opasna područija su BL, Zvornik, Bugojno, dio Zeničko-Sarajevskog bazena, Konjic i Jablanica, Prijedor.
    Evo jedna slika, seizmološki aktivnih područija lijepe nam naše planete.
    [​IMG]
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Većina je pravljena, bar sto se tiče armiranog betona vjeruj. Pitanje je koliko se izvođači radova pridržavaju projektne dokumentacije.
    Kako trese 9 rihtera otprilike, u Japanu nije prouzročio neku štetu, koliko je razorni cunami.
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Evo još jedno, Japanci su baš razvili i prilagodili visokogradnju zemljotresima.

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  15. anel007

    anel007 Komšija

    popnes se na vrh ove zgrade i dobijes morsku bolest :mrgreen:
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  16. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Opet potres osjeti prije nekih mozda sat, ili malo vise.
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Jap.. jos je jedan bio mozda oko 19h.
     
  18. sumeir

    sumeir Komšija

    Zgrade se ponašaju poput usidrenih brodova.
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  19. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Pa, Japanci, u temelje zgrada ugradjuju amortizere. Sad neznam je li im to gradjevinki standard za sve zgrade.
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Opali nas sada jaci nego ovo jucer ...trajao 2-3 sekunde ali snažan udar.