Zemljotres

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Alibegovic, Jul 28, 2012.

  1. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Ja znam da je onaj što je imao negdje epicenar u Sarajevu,prije 2,3 godine,isto je bio navečer,i onda je bio i po danu..bio je pravoo jaak.
     
  2. Esh

    Esh HWB

    To je posljedica razmisljanja da je "na Internetu" sve dozvoljeno i da radnje pojedinaca ili grupa ne povlace bilo kakvu odgovornost. Inace, sirenje panike je krivicno djelo.
     
  3. xman

    xman Komšija

    Nisam osjetio nista ali se jest cula buka kako su se tresli prozori i posudje u kuhinji sto mi je zanimljivo jer po nivou buke sam morao osjetiti taj zemljotres. Mislim da je prosle godine bio jedan isto ovako kasno navecer a tad me zaljuljalo i maltene sam pao na krevet.
     
  4. Sena

    Sena Veteran foruma

    Dobro sad. nije tajna, da podrucju Banja Luke, Istocne Hercegovine i Sarajeva prijeti jak zemljotres, pogotovo sirem podrucju Banja Luke, jer kroz sredinu Banja Luke ide rasjed, a da ne govorimo o rasjedu koji je ispod Save.

    Balkan je drugo po redu najtrusnije podrucje u Evropi poslije Italije, Turska ne racunam jer je samo par % teritorije u Evropi.

    E sad problem je sto je to nemoguce predvidjeti, moze biti sada, za jedan sat, za mjesec dana, a moze i za 50 godina.
     
  5. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    U mene u stanu u hodniku, sad evo primjeti se pojavila ona linija kao pukotina od plafona do poda. Sreca nije uopste velika, nego bas samo linija, i onda malo farba popucala sa strana.

    Sinoca ja na stolicu koji mi stoji u sobi, imao pun loncic sa cajem. Kad je zemljotres zavrsio, poluprazan loncic bio.

    A sinoc za onu najavu novog, daleko jaceg zemljotresa... Ja se licno nisam na to obazirao, jer mi nije imalo logike, da oni mogu da to znaju. A nije mi bilo logike ni u tome, da bude jaci od prvog zelmljotresa. Jer u velikoj vecini prvi bude najjaci, i onda kasnije su sve slabiji i slabiji.

    Ipak, protiv ovih sto su objavili tu vijest, treba podnjeti kolektivnu tuzbu, radi stvaranja panike, i nanosenja psihicke boli ljudima. Treba ih zatvoriti, pa nek onda ganjaju senzaciju.
     
  6. Sena

    Sena Veteran foruma

    Da u pravu si, to su kasnije aftershockovi, tj. smirivanje tla.
    Poprilicno se zanimam za ovo, tj. ovo je moje opredjeljenje.
     
  7. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    EVO OPET ZEMLJOTRES!

    Fino se osjetio, ali je trajao samo par sekundi.
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Gore se i u Crkvicama osjetio, ja kod stadiona (u stanu) i nisam nista primjetio.
     
  9. zoi

    zoi Veteran foruma


    Osjetio sam i ja. Sad imam traume od toga :|
     
  10. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Bome vas to lijepo drma :D

    Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2
     
  11. Sena

    Sena Veteran foruma

    Nista, kofere spremiti i pravac Njemacka. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
     
  12. sumeir

    sumeir Komšija

    Bio sam budan to je bilo oko 1:17 ako mi je sat bio tačan.Iskreno više puta sam osjetio zemljotres slične jačine,prvo što sam čuo bilo je kao neka"tutnjava" onda se počeli ljuljati ormari a u isto vrijeme začule su se vrane.

    Sjećam se prije nekoliko goidan zemljotresa koji se osjetio u Sarajevu.Bilo je po danu.Stojim pred kućom i čujem zvuk, crijep kako je bio naslagan jedan na drugi pa kucka usljed pomjeranja tla.Interesantno mi bilo da ja koji sam stajao na zemlji nisam osjetio nikavo podrhtavanje tla pod nogama,osoba na stepenicama jeste,i dok sam se ja uhavizao šta je bilo ljudi su već bili na ulici. :)

    A ovi naši "fićfiriš" portali se komtno mogu svrstati u popratne "nepogode" zbog svog načina obavještavanja.Sreća pa ih većinu ne uzimam za ozbiljno.Ali neko mora javašluku stati u kraj.

    Negdje sam slušao da je kao "bolje" za neko područje ako imaju manji povremeni potresi, nego da ih nema, pa onda jedan kad gruhne sve isprevrće.
     
  13. nFare

    nFare Komšija

    Dajte ljudi ohladite sa ovim komentarima, da se u danasnjim zgradama ne uzima uticaj seizmike, kakve su to gluposti???
    Itekako da se uzima, samo sto kvalitet gradnje moze biti losiji ili bolji sto u mnogome zavisi i od gradjevinske mafije, izvodjaca, potkradanja i ustede na svakom koraku, da sad ne sirimo temu nepotrebno. Nije iskljuceno da bi se pola Sarajeva srusilo da se desi 7 po merkaliju, tipicno naselja Buljakov potok i sl. jer nista nije izvedeno po projektu ili jeste po uputama lokalnih dundjera.
    Uglavnom sto ste u vecem objektu to ste sigurniji, sakrivanje ispod stokova je u ravni (perverznih) uputa u avionima da u slucaju nesrece stavis glavu medju noge - male su sanse da to moze pomoci ako vec dodje do belaja. Najsigurnije mjesto u visim objektima moze biti u stubistu ako je zatvoreno.

    Eto vam jedan primjer "Komunistickih" gradjevina kako ih nazivate, Skenderija ledena dvorana cija je krovna konstrukcija popustila jer je opterecenje snijega preslo 30-40kg po m2 od tipicne iako je opet razlog bio lose izvodjenje vise nego projekat. Naravno da se prije kod nas puno kvalitetnije radilo nego danas ali to nije generalno pravilo.
     
  14. Sena

    Sena Veteran foruma

    7.5 Richtera bi vratilo Sarajevo u Osmansko doba, sto Ameri kazu to su moja dva centa.
    Sto nfare kaze, problem je sto se u nas stedi na svakom koraku.
     
  15. sumeir

    sumeir Komšija

    Sena ne lupetaj.
     
  16. Sena

    Sena Veteran foruma

    Hoces da se kladimo koje bi građevine ostale stajati?
    Naravno pod ovim se misli da je epicentar u Sarajevu/blizu Sarajeva. I da hipocentar nije duboko.
     
  17. sumeir

    sumeir Komšija

    U tom slučaju od grada Sarajeva bi vjerovatno ostalo da "stoji"samo ime.
     
  18. veki81

    veki81 Aktivista

    Ne lupeta to je sasvim dovoljno ali ovisi koliko bi trajao.
    Edit : Zemljotres u Banjaluci 1969. je bio potres jačine 8 stepeni po Merkalijevoj, ili 6 stepeni po Rihterovoj skali, koji se desio 27. oktobra 1969. godine.
    http://sh.wikipedia.org/w/index.php...otres_u_Banjaluci_1969.&action=edit&redlink=1
     
  19. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    Jel tacna informacija da je Trebevic nekada bio vulkan? :D

    Zivim u 3-spratnoj zgradi, na 3. sprat, moram priznati da je bilo neugodno pravo. Lezao sam na podu, gledao TV, i dok se treslo, dvoumio sam se da li da izadjem na ulicu il da ostanem lezati i gledati TV. U tom je i proslo podrhtavanje :D
     
  20. sumeir

    sumeir Komšija

    Sjećam se iz osnovne još da nam je nastavnica geografije govorila da je Trebivić "birvaktile" bio vulkan.