Google Android - oficijelna tema

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Esh, Mar 1, 2008.

  1. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Sam mozes staviti bilo koji stock ROM, ali da li ce ti oni to htjeti uraditi je druga prica.
     
  2. ---

    --- Aktivista

    mogu staviti, ali gubim garanciju.
    a njih sam zvao i pitao, rekli su mi da nema problema.
     
  3. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    nije mi jasno sto se gubi garancija promjenom ROM-a? hajde promjenom firmware-a i ima nekog smisla (to je kao malo rizicnije raditi). isto kao da kupis PC sa licenciranim XP-om (ili cak piratskim), i trgovac ti kaze da gubis garanciju ako ti sebi instaliras Windows 7, a garancija se odnosi samo na hardware, tj. troskove popravke samog OS-a ti snosis o svom trosku....
     
  4. wragg

    wragg Aktivista

    Koja je razlika između ROM-a i firmware-a kod Android telefona?
     
  5. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Oni misle na razliku izmedju Kernela i ROMa

    Sent from my GT-I9100G
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Glupa je to politika sa garancijom. Ako telefon moze uci u fastboot/download mod, a pri tome IMEI nije obrisan, nema razloga da se garancija ponistava.
     
  7. rijads

    rijads Aktivista

    Instaliranjem novog roma je garancija vec davno izgubljena, ne gubi se time, vec otkljucavanjem boot loadera se garancija gubi, jer to dopusta rootanje mobitela, i samim time dobivanje super usera i mogucnost promjene sistemskih fajlova. I po meni je glupo da se zbog tog gubi garancija, ali tako je, doduse ako nesto bude mobitelu, moze se boot loader zakljucati, i vratiti stari backup, koji ste napravili kad ste rootali mobitel (ako ste ga napravili), bar znam da ovo moze na nexus telefonima, i neznam imaju li oni neki nacin da otkriju da se ovo radilo.
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Na svim Samsung telefonima ima counter flesovanja, iako im je bootloader otkljucan od pocetka. Nexus nema toga, vec je dovoljno samo vratiti originalni rom i zakljucati bootloader.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Moram priznati da ni meni nije najjasnije sta je zapravo rom kod androida. Ja sam recimo morao staviti stari firmware na telefon da bih imao fastboot a onda preko fastboota ubacivao razne romove. Po meni bi firmware bio jedno a ROM nesto drugo jer takodjer, koji god ubacio ROM, ostaju mi postavke za bh telekom tako da.. ROM ipak nije firmware.

    A kada kazem firmware, kod mene je on pod "info" telefona oznacen kao "modem". Npr trenutna verzija je V10g. To je ta koja ostaje, uvijek ista bez obzira na ROM i koja ima fastboot.
     
  10. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Tacan naziv je "baseband" u tom slucaju, ili "modem firmware".
     
  11. Reznor

    Reznor Overclocker

    ROM = Read Only Memory. Sad se ROM ustalio kao žargon među developerima da imenuju firmware, što mi nema logike. Zašto ne koriste oznaku CFW kao Symbian modderi?
    kod Symbiana je bilo ovako
    Na ROMu se zapravo nalazi firmware, jer je to memorija koja se samo može čitati, nešto kao Z drive na Symbianu. C drive: u njega se ubacuju sadržaji koji se mogu mijenjati otkljucavanjem private foldera kao što bi radio slično root na androidu.
    Ko je ikad flashao Symbian telefon JAFom može naći analogiju.


    htio bih napisati par stvari kao referencu vlasnicima 2011 Xperija: svi JB FW koje sam probao imaju WLAN bug koji se vuče od stock ICS, razlog vjerovatno je kernel version mismatch. Jedino fino radi WLAN na PolishBlood, ali taj FW ima dosta bugova. Štaviše, čini mi se da je to Gingerbread s launcherom. Druga stvar ako je otključan bootloader nipošto raditi OTA, jer ćete brickati FOTA, isti se može popraviti preko Restore funkcije u setool. PolishBlood može držati 12 h s isključenim wi-fi, ali to je jedini plus. I isključiti HW overlay, jer uzrokuje restart telefona prilikom gledanja Youtube.
     
  12. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma


    taj na sammobile.com je isti stock rom na kojem si ti trenutno, tj 2.3.3, to je kod njih greska

    nabaci sebi slobodno neki custom rom, a kad ti gara zatreba samo skines taj stock rom sa sammobile i flashash preko odina i eto gare nazad

    i ja imam iz telekoma SGS+
     
  13. pac

    pac Komšija

  14. Piroman

    Piroman Komšija

    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ovako se osvaja trziste, a ne kao Microsoft koji ne drzi ni 5% trzista sa 600€ telefonima.
     
  16. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Stvarno, za 299$ se isplati gnjavit rodbinu u Americi.
     
  17. PackardBell

    PackardBell Aktivista

    Toliko o tome i LG-ju. Ovaj uređaj je pet puta bolji nego što je Samsung radio. LG ima fantastičnu izradu i ekrane, samo ih jebe njihov UI.
     
  18. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    I prakticno nepostojece nadogradnje na novije verzije Androida. Sa Nexus brendom nema tih problema srecom.
     
  19. PackardBell

    PackardBell Aktivista

    Ovaj nexsus je antastican, dizajn je preljep. Koliko li ce ovo u nas kostat.


    Sent from my HTC Desire S using Tapatalk 2
     
  20. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    strašan nexus...

    eh da je samo malo manji, makar 4.3.