Online kupovina - diskusije

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Alibegovic, Sep 23, 2009.

  1. DSA

    DSA Aktivista

    Spucaće ti carinu, jbg prelazi 300 sa dostavom
     
    zdici likes this.
  2. sumeir

    sumeir Komšija

    Ja sam prije mjesec ili dva naručio preko computeruniverse.net par stvari.

    Vrijednost pošiljke sa dostavom 180,65 Eura

    Platio 9,5 KM i preuzeo pošiljku u pošti.
     
  3. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Vozdra rajice, moze li pomoc, problem je sljedeci:

    Artikal, tene, cijena je 135GBP, medjutim, kao i uvijek, ispod te cijene stoji exVAT, bezbeli povratak njihovog poreza, i ta cijena je 112.50GBP.

    Cijena dostave je, 11.95GBP. Adresa i zemlja odakle stize porudzba je BiH, a krajnja cijena na checkoutu je 146.95GBP, dakle racunato sa osnovnom cijenom, bez povrata poreza.

    Moje pitanje je zasto, da li se to poslije "vrati", preko PayPala ili kako vec? Laik sam sto se tice ovoga pa se zato i javljam za pomoc.

    Stranica je provjerena i vise puta je narucivano sa iste, a ne sjecam se iskreno ovakvih slucajeva. Frka je sto cijena od 146GBP mi ne odgovara, dok bih se za onu gdje je racunata cijena od 112.50 pruzio jer ipak uzimam tene pa ih furam 3 godine. Stranica je ProDirect Select.

    Evo i slika:

    [​IMG]
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Nemam iskustva sa njima, ali najbolje kontaktiraj ih direktno. Ako si u koraku ispred izabrao BiH (ili na profilu imas unesene podatke, kako vec kod njih ide...), trebalo bi da ne racunaju njihov VAT.
     
  5. Esh

    Esh HWB

    Fora je samo sto vecina servisa automatski preracunava PDV izmedju EU/EFTA zemalja, a za ostale je kako kaze Selvin najbolje poslati poruku.
     
  6. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa šta kaže zakon za ovo uračunavanje dostave? Oderaše da carinom a nema nikakvog smisla.
     
  7. bhd

    bhd Veteran foruma

    Sta vas cudi tu :) deru na postarinama ilegalno deru na akcizama a nista ne prave. Boli ih dupe samo udaraju po usima narod

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  8. zdici

    zdici Aktivista

    Glupo je da carine i postarinu ! Valjda se gledao vrijednost paketa..da su kakvi sposobni izglasali bi da mozemo kupovati do 600 KM a ne 300 KM
     
  9. exwizzard

    exwizzard Komšija

    http://www.new.uino.gov.ba/bs/Kupovina putem interneta
    Izglasali su da bude isto kao u EU 150 eura.
     
    zdici likes this.
  10. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ja bi za ovo naguzivanje banovao Kinga
     
  11. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Da, u osnovicu za obracun ulaze i ostali troskovi, ali to bi trebalo uzeti u obzir samo ako je vrijednost same robe preko 300KM. Ja bih otisao i popricao sa njima, odnio izvod/racun itd.
     
  12. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Esh likes this.
  13. donjapa

    donjapa Overclocker

    Carine postarinu i u Swe kad se na racunu napise kompletna suma. Znaci samo gledaju kompletno koliko je placeno i ocarine. Zvao sam par puta, tako je kako je. Eh, opcija je sad da prodavac napise realnu cijenu i da se posiljka nigdje ne uracuna, ali nema ni od toga nista.
     
  14. Esh

    Esh HWB

    hahaha, ma nije do njega, malo diskreciono pravo carinika, malo nedostatak razumijevanja i pogresna tumacenja kod speditera, pa se desava i danas tu i tamo "prodju" neki granicni slucajevi.
     
  15. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Narucio powerbank iz DE, poslano ceskom postom preko mailbox.de, proslo bez problema (s tim da sam platio carinski pregled), dakle nije do nasih oni ne vracaju.
     
    Esh and exwizzard like this.
  16. RED DEVILS

    RED DEVILS Aktivista

    Last edited: Jun 15, 2019
  17. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Da, sigurno je.
     
    RED DEVILS likes this.
  18. Sena

    Sena Veteran foruma

    Da, sve je regularno.
     
    RED DEVILS likes this.
  19. RED DEVILS

    RED DEVILS Aktivista

    Napravio sam account i ukupno me izdje ovaj Externi SSD 115 eura 29 eura dostava i 3 eura ako placam Paypalom e sad me zanima kad zavrsim ovu transakciju imali jos kakvih skriveni troskova ili je to sve sto se tice placanja :)
    PS
    DHL vrsi dostavu :)
     
  20. KingT

    KingT Veteran foruma

    Pazi se DHL-a znaju namjerno da prijave posiljku kako di naplatili carinsko posredovanje, mojoj kolegici koja je carinski referent bas jucer je stranka rekla da joj je DHL rekao da oni u praksi oslobadjaju posiljke vrijednosti do 80tak Eur.
     
    RED DEVILS likes this.